POBIERZ Jadłospis na m-c luty 2019

POBIERZ Jadłospis na m-c grudzień 2016

POBIERZ Jadłospis na m-c listopad 2016

POBIERZ Jadłospis na m-c październik 2016

Żywienie w przedszkolu to niezwykle ważne wydarzenie. Wiąże się z zaspokojeniem elementarnej potrzeby biologicznej dziecka. Posiadamy własna kuchnię, w której przygotowywane są posiłki dla dzieci. Nie stosujemy gotowych przypraw z polepszaczami smaku, zapachu. Preferujemy wszelkiego rodzaju zioła oraz dodatki naturalne. Naszym dzieciom zapewniamy cztery smaczne i zdrowe posiłki dziennie. Desery są przygotowywane na bazie soków i świeżych owoców, a nie półproduktów-proszków!!! Posiłki w naszym przedszkolu są smaczne i zdrowe, dostosowane do upodobań i potrzeb rozwojowych dzieci. Jadłospis jest zgodny z obowiązującymi normami żywieniowymi przewidzianymi dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Przestrzegamy zasad HACCP i wymagań Sanepidu.

• Posiłki są zbilansowane i pełnowartościowe
  • Jemy warzywa i owoce sezonowe
  • Dzieci piją gotowane przez nas kompoty
  • Uczymy dobrych nawyków żywieniowych
  • Przekazujemy dzieciom wiedzę na temat zdrowego stylu życia i zdrowego żywienia

Często trafiają do przedszkola dzieci, które z natury są „niejadkami”, lub takie, które poznają smak niektórych potraw dopiero w przedszkolu.

Zapewniamy Państwa, że w przedszkolu czynimy wiele starań, aby posiłki przygotowywane dla dzieci były smaczne, zdrowe, przyrządzone zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami o charakterze posiłków domowych.

W czasie pobytu w przedszkolu dzieci korzystają z posiłków spożywanych o stałych porach:

• I Śniadanie                  godz.     8.00
  • II Śniadanie                 godz.     9.00
  • Obiad – zupa               godz.   11.00
  • Obiad- II danie             godz.   13.00
  • Podwieczorek               godz.   14.00

Staramy się stosować rozmaite formy zachęt do spożywania posiłków.

Przede wszystkim :

- nie zmuszamy do jedzenia

-   zachęcamy

-   nie popędzamy

W każdej sali znajduje się woda mineralna z której dzieci zawsze mogą korzystać.

Uwagi i spostrzeżenia dotyczące żywienia dzieci w Przedszkolu Akademickim prosimy kierować bezpośrednio do Intendenta-dietetyka /pokój nr 1 w budynku PWSZ, parter/ w godzinach od 7.30 do 15.30 od poniedziałku do piątku

nr telefonu:     664 907 991

Uwagi dotyczące eliminacji produktów spożywczych powodujących alergie lub nietolerancje u dzieci prosimy zgłaszać pisemnie u Intendenta (pokój nr 1).

KUCHCIKOWO

Zajęcia kulinarne w przedszkolu

Prawidłowe żywienie ma ogromny wpływ na zdrowie i rozwój dziecka w wieku przedszkolnym, którego organizm intensywnie się rozwija. Jakość jedzenia i jego rodzaj oraz prawidłowe nawyki żywieniowe są podstawą w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym, m.in. otyłość u dzieci.

Przyzwyczajenia żywieniowe ulegają obecnie szybkim zmianom i są to, niestety zmiany w złym kierunku. Dlatego konieczne jest podejmowanie działań na rzecz korygowania przyzwyczajeń i kształtowania właściwych nawyków żywieniowych przedszkolaków.

Nie jest to zadanie łatwe, ale możliwe, np. poprzez realizację zajęć kulinarnych „ kuchcikowo ”. Zajęcia te to podróż do świata smaków, zapachów i kolorów. Pokazują, że to co jest zdrowe, może też ładnie wyglądać i wyśmienicie smakować.

Dzięki tym warsztatom dzieciaki rozwijają swoja kreatywność, samodzielność, sprawność manualną, zapoznają się z zasadami savoir-vivre przy stole.

W dniu 17.03.2017 r. gościliśmy w naszym Przedszkolu kucharza, przedstawiciela firmy „Hugli”.

Kucharz przygotował dla naszych pań kucharek pokaz kulinarny, który miał na celu pokazanie, że posiłki w przedszkolu wcale nie muszą być monotonne.

Używając produktów takich jak: kasze, makarony, warzywa i owoce, przygotował dania zdrowe i smaczne, chętnie jedzone przez dzieci. Sekretem wszystkich potraw były przyprawy i zioła, które podkreślały smak, a eliminowały sól. Była to dla nas ciekawa lekcja, wnosząca wiele tajników, które na pewno wykorzystamy w naszej kuchni. Na koniec spotkania, kucharz dla naszych przedszkolaków przygotował chipsy z warzyw, które bardzo smakowały dzieciom.

Spotkanie z kucharzem zostało uwiecznione na pamiątkowych zdjęciach.